Z núdze cnosť

Každé ráno o 4:45 som na nohách, nepotrebujem ani budík. Dám si ovocnú šťavu a plný energie vkročím do nového dňa. Tak isto aj keď mám voľno“ hovorí Martin, ktorý maká na smeny od šiestej do šiestej. Aj keby chcel, nemôže inak. Túto prácu potrebuje a ona určuje jeho denný režim. Cez víkend sa tiež automaticky budí skoro, a tak si rovno spraví kávu, ak ho práve netrápia žalúdočné vredy. Keď už si nepospí, tak aspoň nebude ako zdochlina. Každý, kto vstáva po pol ôsmej je preňho obyčajný povaľač. Irituje ho, keď jeho deti na dovolenke vyspávajú, a tak ich budí tiež: „v zdravom tele, zdravý duch! Slnko už dávno vyšlo!

Adela je už pol roka nezamestnaná. Keď sa zobudí, aspoň sa nemusí trápiť prípravou raňajok. „Podľa jednej klinickej štúdie je skoré vstávanie nezdravé. Človek by mal byť pokojný, tým stúpa výkonnosť a klesá riziko srdcovo-cievnych ochorení“. Prácu si začne hľadať aj tak až poobede. Po vyčerpávajúcich 15 minútach sa vráti k facebooku. Jej zadubení rodičia nedokážu pochopiť skutočnú hrozbu, akú predstavuje stres. Stále ju do niečoho tlačia. Dúfa, že základný príjem bude čim skôr realitou. Určite o tom napíše komentár pre všetkých tých nechápavých obmedzencov. Ale až keď dopozerá seriál.

Každý sa už dostal do situácií, kedy nebolo veľmi na výber. Bolo sa treba prispôsobiť, prekúsnuť to a spraviť veci, ktoré nikoho v skutočnosti netešia. Je to prirodzené a každý sa s tým musí vysporiadať po svojom. Pre túto príležitosť máme užitočný nástroj: vyrobíme si z núdze cnosť. Pomocou jednoduchého sebaklamu je možné zamerať sa na pozitíva a vrátiť si akú-takú dôstojnosť a kľud. Robíme to takmer automaticky, pretože sa nedá dlhodobo fungovať v stave nespokojnosti nad svojim osudom. Vo všetkom sa dá nájsť niečo dobré. A to je dobre.

Z chudé ctnosti nemůžeme ovšem žádným trikem udělat bohatou a překypující, leč můžeme její nouzi krásně vyložit jako nutnost, takže nám pohled na ni už nepůsobí bolest a my se kvůli ní nemusíme tvářit na osud vyčítavě. Tak postupuje chytrý zahradník, který slabý pramínek ve své zahradě vloží do rukou nymfě, a tím nouzi motivuje: – a kdo by neměl jako on zapotřebí nymf!
F.W.Nietzsche

Pokrytecké cnosti

Ako ale vnímať človeka, ktorý príliš oslavuje svoje cnosti, a chcel by ich nanútiť iným? Predovšetkým opatrne.

Podľa mňa by sa ľudia mali viac zaujímať aj o práva pedofilov. Toto môže ignorovať iba fašista“ agituje Roland v pohodlí súkromnej virtuálnej debaty stredajšieho krúžku. Konečne môže naplno prejaviť svoj potenciál. Nedokáže síce vyriešiť niektoré zásadné problémy vo svojom živote, ale toto je dôležitejšie než on. Kiež by všetci boli takí uvedomelí. Svet by bol krajší. Verí, že rozumie ľuďom. Počas štúdií spoznal na univerzite viacerých z celého sveta. Vie, ako to naozaj je. Dokonca brigádoval dva týždne v Kauflande, takže mu už nikto už nemôže vytknúť, že sú mu cudzie problémy bežného, úplne obyčajného človeka. Lenže všetci sú takí nevzdelaní ignoranti. “Svet ide stále vpred, niekto musí tým ľuďom ukázať, akí sú obmedzení”.

Robiť dobré meno svojim malým cnostiam – to možno chápať aj ako súčasť sebaformovania. Je treba uveriť tomu vo vnútri, ale aj navonok. Niektorí však agresívnejšie presadzujú svoje hodnoty. Vtedy treba zbystrieť, lebo nie každého zaujíma dobro blížnych. Jedni si riešia osobnostnú krízu, iní by chceli všetkých vtiahnuť do svojho biedneho sveta.

Interrupcia by mala byť zakázaná. Život je posvätný“ tvrdí Nora. Pred pár rokmi ju opustil manžel a zostala sama s dvomi malými deťmi. Cirkev jej pomohla postaviť sa na nohy. Nádej vidí v synovi a dcére. V tematike ľudských práv má jasno: „nepovolila by som ani po znásilnení, či v prípade, že by dieťa malo byť postihnuté. Všetko sa deje preto, aby sme sa niečo naučili. Taká matka by vo vzťahu určite našla nový zmysel, a ešte by bola vďačná“. Ona vyžije z toho mála čo má, zvládla aj horšie situácie, tak prečo by nemali aj iní? Niektorí ľudia beztak nevedia, čo je pre nich dobré. A tak v budúcich voľbách bude voliť znovu správne.

Cnosti v manipulácii

Nie každé pokrytectvo pramení v osobnosti a sebaklame. Najviac takýchto príkladov možno nájsť v oblasti politiky, médií a každého kšeftovania. Vtedy ide totiž o vedomú a cielenú manipuláciu. Každé pochybenie, nedostatok alebo nezávideniahodná situácia sa dá zabaliť do trblietavého obalu s veľkou mašľou. Akurát sa to nerobí na úrovni jednotlivca, no vo väčšom.

Všetko prebehlo v súlade zo zákonom“ hovorí primátor s kŕčovitým úsmevom. Nedodáva však, že právoplatne, a v neprospech občanov.
Naše noviny vychádzajú na rozdiel od iných slobodne“ opakuje nezávislý šéfredaktor, ktorému sa znovu nepodarilo vybaviť ani jedného sponzora.
Tento džús je vhodný aj pre vegetariánov“ píše sa na obale pomarančového nápoja, akoby ešte existovala aj možnosť lisovať ho zo svine.

Preto sa oplatí pýtať sa staré známe cui bono? – pre koho prospech? Je to naozaj dobrá správa? A pre koho? Je to slobodná cesta, alebo – z núdze cnosť?

Určite vám napadá nespočetné množstvo lepších príkladov. Podeľte sa o ne v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *