Svojrázne logo

 

Čo majú spoločné Martin Benka, Dubodiel a Rada Niţă? Na prvé zamyslenie by ste možno len ťažko hľadali spojitosť medzi zosnulým zaslúžilým umelcom a dedinkou neďaleko Trenčína, no odpoveď nájdeme u mladej umeleckej grafičky zo sedmohradského mesta Kluž, ktoré je Slovákom známe aj pod názvom Koložvár. O koložvárskej kapuste však reč nebude, s Radou Niţou sme sa rozprávali o jej tvorbe, vzťahu k slovenskému umeniu a napokon aj o samotnom logu Festivalu Svojráz, ktorého je autorkou.

~ Za svojich súkmeňovcov priznávam, rumunské umenie je pre slovenskú verejnosť pojem zahmlený. Skús preto rozšíriť naše obzory predstavením sa.

Rada: Ahojte, som mladá umelecká grafička so zameraním na grafickú tlač a kresbu a som úplne pohltená rumunským i slovanským folklórom a stredovekými bestiármi (knihy o zvieratách a ich symbolike). Ako každý iný umelec aj ja kreslím odmalička, no grafickú tlač som objavila až na vysokej škole. Vtedy som si uvedomila, že toto je cesta, ktorou chcem ísť.

Medzitým som už stihla prezentovať svoju tvorbu na viacerých medzinárodných výstavách grafického umenia v Poľsku, Bulharsku, Rumunsku, Portugalsku, Taliansku či Litve. No osobne som veľmi vďačná za moju vôbec prvú samostatnú výstavu, ktorú v máji a júni hosťovalo Národné múzeum rumunského vidieka v Bukurešti. Naozaj si túto šancu cením. Spomenuté múzeum je mimoriadnym miestom – je známe najmä osobitým spôsobom, akým zobrazuje autentickú rumunskú ľudovú kultúru.

~ To je na 25-ročnú umelkyňu pekný úspech. Prezraď, čo v tvojom živote znamená grafické umenie?

Rada: Neodvážim sa na túto otázku odpovedať priamo a prosto. Je to to, čo robím a povedzme, že v tejto chvíli je to prostriedok na vyjadrenie bestiáru z vlastnej predstavivosti, ktorý sa rodí v mojich úvahách a očarení v ľudovej kultúre. V každom prípade som iba na začiatku cesty, stále je toho neskutočne veľa, čo sa musím naučiť.

~ Mňa počas našich osobných stretnutí prekvapilo, koľko toho vieš o slovenských grafikoch. Pokojne môžem povedať, že mnohé mená hociktorému Slovákovi nič nehovoria. Čia tvorba ťa očarila?

Rada: Tak toto bude nadlho. 🙂 Slovenská grafická tlač je úžasná – je plná tvorivosti, umenia, poézie a humoru. Albín Brunovský, Peter Kocák, Dušan Kállay, Kamila Štanclová, Dušan Polakovič, Marián Oravec, Peter Kľúčik, Katarína Vavrová – to všetko sú veľmi inšpirujúci umelci pre mladých umelcov ako som ja. Robia umenie vysokej kvality, no zároveň každý z nich je jedinečný vo svojej predstavivosti, víziách i bestiári. Úprimne, udivuje ma, ako môže mať taká malá krajina toľko majstrov v grafickej tlači a vôbec v grafickom umení. Je to skvelé.

~ Aj preto sa teším, že si sa nenechala dlho prehovárať a vytvorila si pre náš festival logo. Aký má v sebe príbeh?

Rada: Vďaka logu som sa bližšie zoznámila aj s tvorbou ďalšieho vášho skvelého umelca, za čo ďakujem. Martin Benka vytvoril počas svojho života viac než 40 fontov, z ktorých som jeden použila, takže zásluhy patria jemu. 🙂 Páči sa mi, aké sú jeho fonty z jednej strany elegantné, no z druhej pripomínajú písma zo slovanských rozprávok, a teda niektoré majú v sebe aj silný ľudový prvok. Benku obdivujem za to, že išiel po vlastnej ceste i za jeho vášeň k folklóru, hoci trendy v tom období boli úplne iné.

Aby logo festivalu bolo čisto slovenské, je podčiarknuté výšivkou z kroja z obce Dubodiel. Mimochodom, rovnaký vzor máme aj na rumunských krojoch, no niet sa čo čudovať, východoeurópske kultúry majú mnohé spoločné črty.

~ Zásluha za logo patrí, samozrejme, hlavne tebe, veď si si zaň nevypýtala ani jedno rumunské leu. 🙂 Ďakujeme!

Rada: Ja zase ďakujem za záujem o moju tvorbu a želám vám, aby Festival Svojráz dopadol dobre. Verím, že to bude skvelé podujatie s úžasnými ľuďmi zapálenými pre slovanskú myšlienku.

[S tvorkyňou loga sa rozprávala Veronika.]

www.radagraph.blogspot.com

Rada Niţă sa narodila v roku 1989 v Kluži v Rumunsku. Tu aj vyštudovala grafické umenie na Univerzite umenia a dizajnu, na ktorej zostala tiež na doktorandskom štúdiu v rovnakom odbore. Momentálne píše záverečnú prácu na tému „Súčasná hĺbkotlač v slovanských krajinách. Základ v rozprávkovosti.“ Dôležité znalosti jej dali aj dve stáže v Akadémii výtvarného umenia vo Vroclave v Poľsku. Najbližšie sa chystá na stáž do Bulharska, kde okrem iného doteraz vyučujú žiaci Albína Brunovského.

11717413_1454754468161757_4571255351740942807_o