Poslankyňu nevpustili do pléna so svojím psom

29.5.2020

Európski občania sa stale viac vyhýbajú výchove vlastných potomkov. Radšej si hľadajú náhradu v zvieracích spoločníkoch. Stane sa aj Slovensko súčasťou pokrokových krajín, kde sú domáci miláčikovia bežnou súčasťou života ľudí? Poslankyňa Národnej rady sa nedostala do rokovacej sály parlamentu, lebo mala v kabelke svojho malého psíka.  Béla Bugár, ktorý je poverený vedením parlamentu, hovorí, že sa to zatiaľ nedá.

Slovenský parlament možno práve prežíva civilizačný skok. Debatu o tom, či pán so svojím psom patrí do pléna parlamentu. Vo štvrtok sa tam nedostala poslankyňa Simona Petrík (nerozhodnutá). Ochranka ju nepustila, pretože mala so sebou psa. A hoci nahnevala zastupujúceho predsedu parlamentu Bélu Bugára (Most-Híd) tým, že prípad hneď zverejnila, spustila verejnú debatu, či je možné urobiť v parlamentných pravidlách výnimku. Ochrankári poslankyni zákaz vstupu odôvodnili tým, že do sály smie vstúpiť len poslanec. „Ponáhľala som sa dnes na hodinu otázok, prišla som tesne pred položením otázky ministrovi Richterovi. Mala som so sebou v kabelke svoju Gorku, lebo som ju chcela v pléne len 20 minút vyvenčiť. Nevpustili ma však dnu, lebo do pléna vraj nesmie ísť nikto iný okrem poslancov. Ani 2-ročné zviera s majiteľom,“ napísala Petrík na Facebooku. Petrík: „Som presvedčená, že pes patrí k pánovi. Veď je rok 2020. A preto ma zaskočili počudovaní zamestnanci parlamentu, ktorí dali najavo, že zviera v tejto budove nie je vítané,“ dodala. Petrík bola aj za kancelárom Národnej rady Danielom Guspanom, ten však rozhodnutie strážnej služby odôvodnil aj obavou o znečistenie rokovacieho priestoru.

Neprekvapuje ju to, vidieť to podľa nej aj na tom, že v celom areáli Národnej rady nie je ani jeden kôš na psie exkrementy. „Nechcem byť príklad toho, že zviera v parlamente každý deň je tá správna vec, ale na druhej strane je sloboda pána zobrať si psa do svojej práce, ktorá funguje bežne v súkromnom sektore.“ Petrík zatiaľ nechce využívať psiara, je podľa nej lepšie, ak je zviera vždy po boku majiteľa. „Chvalabohu, mám partnera, ktorý má tiež flexibilnú prácu a vieme Gorku venčiť striedavo. Ak by sa to nedialo a bolo by nejaké dôležité hlasovanie, na ktorom by som mala byť a ja by som tam nemohla byť, tak mi to výrazne komplikuje situáciu a moju prácu.“ Rokovací poriadok podľa nej treba zmeniť.

Poslanci v sále o tom, že Petríkovú medzi nich nepustili, emocionálne hovorili. Bugár, ktorý schôdzu viedol, Petríkovú kritizoval, že mu to dopredu nepovedala a informovala médiá. „Robíte robotu, ktorú svet nevidel. Mali sme tu poslancovho psa zo strany ĽSNS, jemu sme to vybavili, stačí sa pýtať,“ povedal. Opoziční poslanci žiadali, aby sa zmenilo zvykové právo a majiteľa so psom do sály púšťali. To však neprešlo. Bugár schôdzu uzavrel bez nejakej zmeny. Petrík si zrejme bude musieť požiadať o výnimku, aby psa do pléna mohla vziať. Nicholsonová: „To sa tam niekto zbláznil? To je bránenie vo výkone poslaneckého mandátu,“ povedala podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová (SS), ktorá už má vyhliadnutú čivavu z útulku a plánuje s ňou pracovať aj v parlamente. „Toto je najväčšia hanba. Takáto hanba nebola, odkedy si pamätám. Je to absurdné,“ hovorí Nicholsonová. Parlament by pritom podľa nej mal byť miestom, ktoré pôjde príkladom a ukáže, ako sa dá zosúladiť pracovný a chovateľský život. O pár dní bude Nicholsonová v rovnakej situácii. Ak by ju do sály nepustili, zažalovala by parlament za to, že jej bránia v ústavnom práve vykonávať jej mandát. Nikde podľa nej nie je napísané, že poslankyňa nesmie ísť do sály so zvieraťom. „Keby malo vši, tak sa o tom poďme rozprávať,“ povedala. Ale ak zviera nevyrušuje sálu či poslancov, tak nechápe, prečo by sa to takto malo riešiť. „Správny pes je pre mňa neoddeliteľný od pána. Pán má právo, ak je pes odčervený a nevyrušuje ostatných a priebeh schôdze, vziať si ho do rokovacej sály,“ povedala Nicholsonová. Je to podľa nej medzinárodná blamáž Slovenska, o ktorú sa postaral parlament. „A jasný signál, ako sú na Slovensku vnímaní chovatelia zvierat“ dodala. V Európskom parlamente talianska poslankyňa Licia Ronzulliová nosila ratlíka v kabelke na rokovania bežne, dokonca so psom aj hlasovala.

Názory na problem sú rôzne. Poslanec ĽSNS Peter Krupa prišiel do parlamentu s pitbullom. Nešlo o plyšovú hračku ani atrapu, ale o bojové plemeno. Priviazal ho o detektor kovov vo vestibule, ochranka s ním spísala zápisnicu o jeho prevzatí a nasadila mu náhubok, kým Krupa s Marianom Kotlebom pokračovali na zasadnutie v Národnej rade. Jeho správanie sa dotklo viacerých poslancov. „Tu sa už končia všetky žarty. Kde má ktokoľvek istotu, že ho tento extrémista v nejakom fašistickom zápale nepustí z obojku? To sa akože má moja žena začať báť, či sa vrátim z roboty živý?“ vyjadril sa poslanec Ľuboš Blaha (Smer) s tým, že ide o očividné zastrašovanie.

Béla Bugár (Most-Híd), ktorý zastupuje Andreja Danka vo funkcii predsedu parlamentu doplnil „ Nie prvýkrát sa s tým stretávam, že chce poslanec zobrať zviera do pléna,“ povedal Bugár. Tvrdí, že do rokovacej sály smú vojsť len poslanci a ľudia, ktorí majú povolenie. „To je jednoznačné. Ona ma nekontaktovala. Tu nejde len o pána so psom – ani ja nemôžem ísť so svojím bradáčom len tak bez výcviku, nik nemôže, charakter rozhoduje“ hovorí.

Špeciálny výcvik sa však niektorým javí ako zbytočná byrokratická prekážka. Premiér Robert Fico oponuje „Takéto prípady treba posudzovať individuálne. Je napríklad známe, že môj Larry iba slabučko hryzká”.

Napriek odporúčaniam Bruselu povoliť vodenie psov do práce sa stretávame so zásadným odmietnutím zo strany Aliancie za rodinu, ktorá bojuje so zvýšeným počtom zvierat v kostoloch. Pripravuje preto nové referendum, ktoré by malo miesto psa v búde pevne zakotviť v ústave. „Tradičná rodina, to je muž, žena a deti. Pes nemá ani dušu” dodáva hovorca aliancie Anton Chromík.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this pageEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *