Komentár: Cena Pavlika Morozova

Žijeme v dobe ľahkého prístupu k množstvu informácií. K takému množstvu, že našim dedom by sa z toho zavaril alebo ešte varí mozog. Je to naozaj trh s informáciami, kde väčšina predávajúcich používa výpredajové taktiky a ponúka to najlepšie za málo alebo zadarmo, pretože má na mysli len naše dobro. Pluralita i ľahké šírenie informácií majú však svoje mínusy, a kým kedysi pisateľ pamfletu musel vložiť nemalé úsilie, aby svoje dielo po napísaní dokázal rozšíriť v dostatočnom množstve kópií, pre ktoré musel potom nájsť čitateľa, dnes sa časy zmenili. Všetko je otázka pár klikov i samotné napísanie „diela“. To by nemalo presiahnuť  pár riadkov, aby sa dalo skonzumovať ľahko a rýchlo, a zároveň prinieslo čitateľovi uspokojenie hladu po informáciách i marketingový pocit svojej výnimočnosti. Človek je dnes predsa tým, čo konzumuje, vrátane informácií. A milí predajcovia – trhovníci sa činia a priam hystericky (vrátane takzvaných mienkotvorných médií) nadbiehajú svojim konzumentom a s penou na ústach trhajú svoju konkurenciu. Nielen ich spôsoby sú trhovnícke, ale aj ich diela pripomínajú výpredajové tričká s vtipnými nápismi či „hlbokými ideami“, ktoré sa po treťom vypraní zmenia na nepoužiteľnú handru.

Kto sa v tomto humbuku dokáže správne zorientovať? Mnohí z nás sú zmätení, a preto sa tešíme, že nám naša drahá politická reprezentácia od domácich špičiek až po mudrcov vo vzdialenom Bruseli chce priniesť ciachovanú informáciu, aby sme už nemuseli sami rozmýšľať nad tým, čo je, a čo nie je (Komsomoľská P)ravda. Nemusíme už prácne hľadať argumenty, stačí, že vieme, kto je troll, a čo je hoax. Ušetríme si tým veľa času, úsilia i problémov a náš život bude zas o čosi komfortnejší. Naopak, šíritelia lží, zmätkov a pochybností budú po zásluhe potrestaní. A o tom sa bojte pochybovať!

Sú tu však aj iní. Takí, ktorí držia prst na pulze doby a vždy vedeli a vedia rozpoznať, čo je správne a pravdivé. Vedia, že vnútorný nepriateľ je nadčasový, ale zároveň premenlivý a mnohotvárny. Mení strany, idey, presvedčenie i príslušnosť k spoločenskej vrstve. Minulý nepriateľ režimu môže byť znova dnešným nepriateľom. Kedysi hľadel na Západ alebo k Rímu, dnes hľadí na Východ, alebo po ešte podozrivejších stranách. V tejto premenlivosti tkvie jeho sila a zákernosť. Všetko tkvie v oku toho správneho pozorovateľa. Ten však nielen pozoruje, ale zároveň vyhľadáva a zapisuje. Zhromažďuje podozrivé tváre a mená. Jeho mravenčia práca zároveň dáva zmysel i tým najväčším hlúpostiam, ktoré sa zrazu stávajú politickým postojom.

Kedysi boli takíto spravodliví muži v anonymite, báli sa reakčných živlov alebo i takej obyčajnej pouličnej bitky od naštvaného suseda, ktorému svojou aktivitou smerujúcou k víťazstvu pracujúceho ľudu, zničili život. To, že ich dnešný boj je ešte spravodlivejší dokazuje aj fakt, že sa už otvorene zverejňujú ich mená a hrdinovia dnešných dní dostávajú aj ceny. Už to nie sú udavači, spolupracovníci, konfidenti. Pracovať pre pravdu predsa nie je žiadna hanba a šľachetný cieľ posväcuje prostriedky. Uznania je však stále málo. Treba ukázať, že ideologický boj nie je o nič menej dôležitý ako bol v minulosti. A možno, že je ešte dôležitejší. Preto treba dať týmto spravodlivým mužom i ženám vlastné ocenenie, vlastné siene slávy. Také, aké týmto obrancom pravdy patrí.

(Komentár čitateľa Ohniska)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *